.

Ošetrovanie ratanu

Pri všetkých našich výrobkoch je telo nábytku zložené z hliníka s práškovou vrstvou. Do tejto hliníkovej štruktúry sa ručne vpletá robustné špeciálne vlákno.

Náš nábytok je po dlhý čas odolný proti poveternostným vplyvom, UV žiareniu. Vydrží teplotné výkyvy od -10 do +50 stupňov Celzia. Pri dlhotrvajúcom a intenzívnom slnečnom žiarení ale môže dôjsť s poškodeniu výpletu. Doporučujeme preto nábytok pri nepoužívaní v zimnej sezóne ochrániť nepremokavými ochrannými obalmi, ktoré sú taktiež u nás k dispozícii. Podušky je potrebné pri silnom daždi a v studenom ročnom období držať vo vnútorných priestoroch.

Ak je nábytok na exponovanom mieste, prípadne môže naň dopadať cez sklo intenzívne teplo, môžu vzniknúť i vyššie teploty ako +50 stupňov Celzia, ktoré môžu zapríčiniť poškodenie výpletu. Majte preto, prosíme, toto na zreteli pri umiestnení Vášho nábytku.

Ďalšou výhodou tohto nábytku je veľmi jednoduchá starostlivosť. Stačí, ak nábytok občas vyčistíte vlhkou handrou alebo v prípade potreby jemným čistiacim prostriedkom!

Ošetrovanie teaku

Teakový nábytok čistite dvakrát ročne kefkou a mazľavým mydlom, pričom najlepšie je použiť teplú vodu. Zabránite tak usadeniu nečistôt hlboko v póroch dreva. Mazľavé mydlo vo forme tekutého alebo neutrálneho mydla možno bežne dostať v každej drogérii.

Na všetok výlučne teakový nábytok môžete tiež použiť vysokotlakový čistič. Nastavte na prístroji tlak približne 60 až 80 barov. Medzi dýzou a drevom udržujte minimálny odstup od 15 do 20 centimetrov. Iba trojitá dýza zabezpečí potrebný šetrný tlakový prúd. V žiadnom prípade nepoužívajte vysokotlakovú rotačnú dýzu; plocha by sa tým príliš zdrsnila. Výsledkom dôkladného kompletného čistenia nábytku je mierne zosvetlenie farebného tónu.

Pomoc proti škvrnám

  • Neodkladajte priamo na povrch stola horúce alebo hrdzavejúce predmety. Zanechávajú škvrny, ktoré sa ťažko odstraňujú.
  • Škvrny, ktoré sa dostali hlbšie do textúry dreva, je možné odstrániť obrúsením.
  • Nanášanie olejov, glazúr a lakov je prirodzene nákladnejšie než iba čistenie neopracovaného dreva. Na konštrukčnú trvanlivosť nábytku však takáto úprava nemá žiadny vplyv.

Teakový olej

Teakový olej zabraňuje vytváraniu patiny na dreve. Neošetrovaný nábytok, ktorý stojí voľne v exteriéri, začne strácať farbu už po krátkom čase. Ak tomu chcete zabrániť, mali by ste použiť „protilátku“ ihneď po doručení vášho nového nábytku ešte pred jeho použitím. Nezabúdajte ani na pravidelnú následnú starostlivosť. Nenatierajte prosím nábytok v žiadnom prípade 2 x za sebou. Drevo dokáže absorbovať len množstvo jedného náteru.

Pri nábytku, ktorý je vystavený vplyvom počasia, sa náter postupne a s rozličnou intenzitou zmýva. Bez dôsledného dodatočného ošetrenia v kratších časových odstupoch by drevo získalo nepravidelnú patinu.

Opotrebované drevené plochy je potrebné pravidelne ošetrovať handrou alebo štetcom, ktoré sú namočené v oleji. Pri obzvlášť opotrebovaných vodorovných plochách je možné, že toto ošetrenie bude potrebné tri- až štyrikrát ročne.

Plochy, ktoré už zosiveli, by sa nemali natierať. Spôsobilo by to zafarbenie dreva na tmavohnedo.

Bohužiaľ, za prípadné vzniknuté škody však neručíme.