.

História a pôvod

Teak (odborne Tectona grandis) je strom, ktorý je vysoký až 50 metrov a pochádza z čeľade železníkovitých rastlín. Dosahuje priemer od 40 do 100 cm. Kmeň je bez konárov až do výšky približne 20 metrov.

Obrovské listy dosahujú dĺžku až 75 centimetrov a majú oválny tvar. Tvrdosť dreva je porovnateľná s tvrdosťou európskeho duba, a preto sa tento strom často označuje aj ako „indický dub“.

Teak pôvodne pochádza zo zmiešaných lesov v Thajsku, Barme a Indii, čo znamená, že aj napriek mnohým tvrdeniam nejde o strom z tropického pralesa. Oblasťou s najväčším prirodzeným výskytom teaku je Barma, dnešné Mjanmarsko.

Teak je extrémne husté drevo (680 kg/m³) a vďaka vysokému prirodzenému obsahu oleja a kaučuku je odolný proti červotočom, plesniam a hubám, odolný proti kyselinám a ťažko zápalný.

Teakové drevo má žltú až žltohnedú farbu a nábytok z teaku často po niekoľkých rokoch nadobúda charakteristické svetlosivé zafarbenie, ktoré sa tiež nazýva patina. Drevo je veľmi tvrdé, ťažké a má vysokú životnosť, a preto sa často využíva na výrobu nábytku, podláh a lodí. Okrem toho je veľmi cenené, pretože dlhé roky odoláva hmyzu a vplyvom počasia.

Holanďania zistili, že tento strom sa výborne hodí na stavbu lodí a kultivovali ho vo veľkom rozsahu vo svojich bývalých kolóniách v oblasti dnešnej Indonézie, kde je tento strom dodnes veľmi dôležitý. V súčasnosti sa pestuje predovšetkým na veľkých plantážach na celom území juhovýchodnej Ázie a tiež celosvetovo v tropických oblastiach.

V 50. a 60. rokoch 20. storočia sa teak používal predovšetkým ako materiál na výrobu interiérového nábytku. V súčasnosti sa drevo používa hlavne pri stavbe lodí (lodné paluby), na terasy a pri výrobe záhradného nábytku.

Vďaka absolútnej odolnosti proti poveternostným vplyvom sa toto drevo najlepšie hodí na dlhodobé použitie v exteriéri (aj pri neustálom kontakte so slanou vodou).